Bixi na biznes

Każdy klient może wypożyczyć rower na jak długo chce, przejechać się i odstawić do jednego z wielu stanowisk firmy w całym mieście – obecnie w Montrealu. Każdy z rowerów jest wyposażony czytnik RFID (Radio Frequency Identification), za pomocą którego można dokładnie on-line śledzić położenie każdego roweru. Każdy to może zrobić przez co unikniesz braku pojazdów w Twojej okolicy, gdy będziesz go potrzebował.

A ile to kosztuje?

Każdy członek zapłaci za przynależność 78 $ Kanadyjskich za cały rok (~218 zł), lub 24 CDN za 1 miesiąc (~67 zł), bądź około 15 zł za cały dzień. Co czyni cały system bardzo tanim.

Firma wystartuje ze swoim systemem na wiosnę 2009 z ponad 3000 rowerów rozlokowanych w aż 300 lokalizacjach w mieście. Przez co system będzie wyjątkowo wygodny. Rowery zostały tak przygotowane aby były w stanie przejechać w ciągu swojego życia 100 000 km.

Bixi liczy na duże zainteresowanie swoim systemie, oraz na możliwość rozwoju w innych miastach Ameryki Północnej. Finansowanie już uzyskała od lokalnych banków.

Ile może to wszystko kosztować? Zakładając, że każdy rower wraz z osprzętem kosztuje 1000 zł to 3000 kosztuje ponad 3 000 000 zł (3 mln zł). Do tego dochodzą systemy stacjonarne ponad 300 w mieście to daje około 1 000 000 – 1 500 000 zł dodatkowych wydatków. Kwota astronomiczna. 
Jednak zważywszy na populację i zainteresowane choćby 5 -10% obywateli i wykup abonamentu za cały rok (tani) to powinno zarabiać na siebie bardzo szybko.

Czas pokaże a my będziemy monitorować poczynania Bixi.

Adres internetowy:

bixi.ca

Foto: bixi.ca

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top