Na tak postawione pytanie zawsze trudno odpowiedzieć. Jednak znaleźliśmy niedawno ciekawe analizy i postanowiliśmy je przytoczyć.
Ostatnie analizy SBA.gov –
międzynarodowej organizacji zrzeszającej prawników i firmy
adwokackie pokazują, że gdy wzrasta bezrobocie liczba osób, które
otwierają działalność gospodarcza również rośnie. Co akurat
nie jest szczególnym odkryciem.
Większość świeżo zwalnianych pracowników postanawia założyć małą firmę. Tak to się wszystko zaczyna. Problem polega jednak na tym, że duża część bezrobotnych nie ma pieniędzy. A firma to przecież same wydatki.
Poniżej przygotowana lista 10 pomysłów z potencjałem wzrostu w 2010 roku. Dodajmy idee, które nie wymagają dużych pieniędzy na start. Żeby otworzyć większość z nich potrzeba biurka, komputera, telefonu i jakiegoś samochodu, bądź małej ciężarówki.
1. Firma konsultacyjna dla byłego
zakładu pracy, bądź gałęzi przemysłu w której
pracowałeś/pracowałaś.
To, że Ciebie zwolniono nie znaczy, że firma nadal nie potrzebuje Twoich kwalifikacji i kontaktów. Często jest to czysta redukcja kosztów – ZUS, ubezpieczenie zdrowotne itd. Teraz możesz otrzymywać zlecenia od byłego pracodawcy, kiedy on tego potrzebuje i rozliczać się za wykonaną usługę. Porozmawiaj z były szefem. Pracownicy często nie doceniają swoich kwalifikacji i kontaktów, które zdobyli w trakcie pracy.
2. Biznes internetowy.
Tworzenie stron i blogów z tekstami, reklamami, marketing internetowy: SEO, adwords itd. Doradztwo
ecommerce jak i sklepy internetowe, zakładanie sklepów allegro, ebay.
Robiłeś / robiłaś to w poprzedniej firmie. Wykorzystaj swoje
możliwości i umiejętności.
3. Wirtualna asystentka/asystent.
Miliony ludzi pracujących w domach, odpowiedzenie na codzienne maile zajmuje im długie godziny. Można to idealnie wykorzystać i zaoferować jako firma zewnętrzna obsługę zleceń.
4. Portale społecznościowe, przygotowywanie tekstów na strony www.
To że miliony ludzi w Polsce i na świecie korzysta z portali społecznościowych jest znane. Jednak coraz więcej firm zaczyna wykorzystywać tę formę “reklamy” jak kolejnego kanału dotarcia do klientów.W większości przypadków przedsiębiorcy nie bardzo wiedzą w jaki sposób to zrobić. Jak zbudować dużą liczbę użytkowników itd.
5. Proste i wygodne usługi dla ludności.
Cały czas niezależnie od tego czy jest recesja czy jej nie ma trawa rośnie, domy się brudzą, a psy wymagają wyprowadzenia, śnieg rano raczej się sam nie roztopi. Jeżeli ktoś jest zabiegany i jego zwolnienia nie dotknęły potrzebuje w tym pomocy. I co ważne za to płaci.
6. Usługi dla zwierząt.
Według różnych statystyk Polska należy do krajów z najliczniejsza grupą czworonogów w domu. W USA rocznie rodziny wydaja 10 mld $ (!!) na usługi dla pupili. Pewnie zaraz napiszesz, że nie w Polsce. Dlatego to biznes nie dla Ciebie.
7. Produkty dla dzieci i usługi z nimi związane.
Po boomie na przedszkola prywatne przychodzi stabilizacja. Zresztą pamiętamy jak pisaliśmy, że to dobry pomysł na biznes i dostawaliśmy odpowiedź “kto zapłaci za przedszkole jak są za darmo”. A jednak. Ale dzieci to nie tylko przedszkola. To także zabawy, szkoły treningowe np. uczące młodych oszczędzać. A tych prywatnych przedszkoli, jest tak dużo, że muszą urozmaicać zajęcia i korzystać z usług firm by przetrwać na rynku.
8. Rozwój reklam i telefonii komórkowej.
Dziś na świecie jest 4 razy więcej telefonów komórkowych niż komputerów. A jednak powstały one kilkadziesiąt lat później. Coraz więcej firm myśli jak wykorzystać ten potencjał. Pamiętamy jak 2 lata temu pisaliśmy, że ludzie starsi potrzebują mniej skomplikowanych telefonów. Dziś już jest kilku producentów, którzy odnieśli sukces robiąc tylko takie. A komórki to reklamy, mapy, dodatki, a także proste doradztwo przy ich wyborze. Bo oferta się tylko powiększa, a naukowo udowodniono, że człowiek ma problem z wyborem spośród więcej niż 5 rzeczy.
9. Jedzenie.
Dziś konsumenci są bardziej wrażliwi na dodatki i to co spożywają niż jeszcze 3 lata temu. Niektórzy jadą przez całe miasto by kupić szynkę prosto z pieca, a nie “wanny z solą”. Ma dla nich znaczenie nie wielkość wędliny, a jej jakość. Dlatego można założyć firmę i rozwozić zdrowe i smaczne jedzenie pod sam dom. Oczywiście taka firma wymaga badań i odpowiedniego składowania produktów. Ale przepisy inni spełniają to i Ty spełnisz.
10. Utrzymanie ogródków, parków.
Tak jak wcześniej. Zbliża się wiosna, a ludzie potrzebują pomocy przy swoich ogródkach. Trawę trzeba wygrabić, żywopłot skrócić. Tylko czasu na to brakuje.
Adres internetowy:
– sba.gov
Zdjęcia:
przejdzNaSwoje.pl
Podobne artykuły:
– Chcesz założyć firmę i nie wiesz jak i gdzie?