Choć muzyka jest tak powszechna, że słyszymy ją na każdym kroku to nie należy zapominać o koniecznych opłatach dla Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAIKS), Związku Producentów Audio Video (ZPAV) i Stowarzyszenia Artystów, którzy zjednoczyli się pod jedną nazwą Organizacji Zbiorowego Zarządzania.
Opłaty są dostosowane do średniego dochodu firmy i może być opłacana ryczałtowo. Poniesione wydatki są powszechnie uznawane jako koszty uzyskania przychodu, ponieważ zwiększają zyski. Istnieje jednak wyjątek. Jeśli firma udowodni ZAiKS’owi, że odtwarzana muzyka nie zwiększa ich obrotów to … nie musi płacić. Dotyczy to przede wszystkim małych zakładów rzemieślniczych, pubów i restauracji.
Koszty prowadzenia działalności związanej z odtwarzaniem muzyki np. dyskoteka dla 500 osób wiąże się z opłatą 1270zł miesięcznie, a dla 200 osób cena wynosić będzie połowę. Prowadząc mały PUB o powierzchni do 50 m2, będziemy zobligowani uiścić opłatę w wysokości 55zł miesięcznie. Natomiast prowadząc kurs tańca lub aerobik musimy zapłacić 200zł przy 10-ciu zajęciach tygodniowo i dodatkowo 100zł za każde następne rozpoczęte 10 godzin.
Możemy posiadać również szafę grającą, która dostarczy naszym klientom radości ulubionych utworów. Niestety za tą przyjemność ZAIKS pobierać będzie opłatę w wysokości 4 % wpływów brutto uzyskanych przez użytkownika z urządzenia.
Ciekawostką pozostaje fakt, że właściciele firm przewozowych muszą również dokonywać miesięcznej opłaty w wysokości 20zł miesięcznie za każdy autobus w swojej flocie. Jednym słowem każda działalność gospodarcza, która raczy gościć swoich klientów w otoczeniu przyjemnej muzyki, płaci za jej odtwarzanie. Pozostaje jedynie decyzja, jaka działalność będziemy prowadzić, aby nasi klienci cieszyli się z muzyki, a My nie musielibyśmy liczyć każdego grosza.
przejdznaswoje.pl
Zobacz również:
Co jeszcze muszę wiedzieć zanim otworzę firmę