Założenie działalności jest oczywiście zawsze trochę ryzykowne, a na
początku trzeba przygotować się na wyrzeczenia. Osoby, które nie
chciały od razu rzucić się na głęboką wodę i poświęcić się tylko
własnemu biznesowi często zaczynały właśnie od pracy na pół etatu.
Poniżej przedstawiamy 8 pomysłów na dodatkowy biznes, które mogą stać
się inspiracją.
1.Dostawca jedzenia artystycznego
Ludzie zaczynają świadomie wybierać produkty spożywcze. Często decydują się na te domowego wyrobu. Potencjalny przedsiębiorca powinien zastanowić się , czy na rynku lokalnym występują nisze i czy będzie w stanie się do nich dopasować. Możliwości jest wiele od produkcji domowych dżemów, poprzez wina, makarony, aż po pasztety i wypieki. W zależności od branży trzeba nastawić się na wydatek 0d 2 do 5 tysięcy PLN na niezbędny sprzęt: termometry, naczynia, linie produkcyjne itp. Działalności tej trzeba poświęcić wieczory oraz weekendy.
2.Blogger
To prawda, że osoby piszące bloggi na początku nie zarabiają nic lub bardzo niewiele. Jednak pasjonaci, którzy potrafią pisać i zaciekawić tym innych mogą zarabiać na reklamach umieszczonych na ich blogu. Na początek należy zacząć pisać i zarejestrować się w społecznościach internetowych, dla których dany temat mógłby okazać się ciekawy.. Działalność taka nie narzuca określonych godzin pracy. Należy jednak starać się utrzymać reżim i codziennie publikować nowe artykuły. Przyciągnie to internautów.
3.Księgowy
Wiele małych firm potrzebuje zewnętrznych usług księgowych. Osoby uporządkowane, dokładne i posiadające minimalne doświadczenie w tym zakresie mogłyby spróbować swoich siła właśnie jak księgowi. Pierwszy krok to zakup niezbędnego oprogramowania ułatwiającego prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozlicznie pracowników itd. Należy również na bieżąco zaznajamiać się z nowelizacjami przepisów. Spotkania z klientami w zależności od sytuacji i potrzeb firm mogą przedstawiać się różnie. Od wizyt raz w tygodniu, do wysłania sprawozdań raz na miesiąc.
4.Catering
Rynek usług cateringowych jest niezmiernie konkurencyjny, ale też zorientowany na nisze. Można wyspecjalizować się w bankietach, koktajlach czy imprezach firmowych. Wprawić można się organizując imprezy dla znajomych, rodziny i współpracowników. Żeby ograniczyć koszty na początku trzeba przygotowywać drinki i posiłki w miejscu, gdzie będzie odbywać się uroczystość. Wraz z rozwojem firmy można wynająć osobne pomieszczenie do gotowania.
5.Sprzedawca internetowy
Wyszukiwanie rzadkich przedmiotów i super okazji w sklepach i na pchlich targach jest popularnym hobby. Okazuje się, że można na tym również zarobić. Należy zacząć od ustalenia branży, którą będziemy się zajmować. Dobrze, żeby był to obszar po którym poruszamy się pewnie. Fani muzyki mogą wyszukiwać starych płyt winylowych, mole książkowe białych kruków itd.
Kolejny krok to założenie sklepu internetowego na jednej z ogólnodostępnych platform. Trzeba również przeprowadzić wywiad cenowy u konkurencji i ustalić ceny na odpowiednim poziomie. Wraz z wzrostem obrotów można pomyśleć o założeniu sklepu na własnej domenie. Wyszukiwanie rzeczy i wystawianie ich na sprzedaż może zająć kilka godzin w tygodniu.
6.Florysta
Szkoły wieczorowe, kursy zajęć praktycznych, czy w końcu uniwersytety. We wszystkich takich instytucjach można odbyć kurs na zawodowego florystę i uczynić swoją miłość do kwiatów pomysłem na biznes. Po ukończonym szkoleniu należy znaleźć dostawcę kwiatów, miejsce w którym można tworzyć kompozycje, chłodnię, w której będzie się przechowywać bukiety. Zawczasu powinno się zapoznać z ofertami firm kurierskich, które będą dostarczać wyroby klientom. Zajęciu temu można na początek poświęcić od 3 do 20 godzin tygodniowo.
7.Rzeźbiarz terenu
Wyjście z biura i spędzenie kilku godzin na pracy fizycznej w ogrodzie jest dla wielu osób marzeniem. Popyt na takie usługi również ciągle rośnie. Po wybraniu zakresu działań: upiększania, utrzymania terenu, czy jego architektury można przystąpić do pracy. Działalność wymaga dużego nakładu czasu dlatego na początku usługi powinno się świadczyć w weekendy. Osoby pracujące w systemie zmianowym mają tu większe pole do popisu. Praca z zielenią jest zajęciem sezonowym, dlatego należy mieć w odwodzie zajęcie na okres zimowy.
8.Opiekun zwierząt
Miłość do czworonogów może się opłacić. Pracujący właściciele często nie mają czasu, ochoty i siły żeby odpowiednio się nimi zająć. W tym momencie może wkroczyć zawodowy opiekun zwierząt. Opieka na zwierzętami znajomych jest dobrym pomysłem na początek. Koniecznie trzeba poprosić o referencje, ponieważ ludzie powierzą opiekę nad pupilem tylko osobom, którym ufają. Pracownicy etatowi mogą zacząć od oferowania zabiegów upiększających wieczorami i kompleksowej opieki w czasie weekendów.
Zaczynały tak firmy opisane już w www.przejdznaswoje.pl:
- LawnDoctor
- DuraClean
- Wagntails.com
- South Paw Acres
- Homemadepizza