Gdzie najłatwiej prowadzić biznes- raport

A co się tyczy ułatwień dla ekip budowlanych to czas na uzyskanie wszystkich pozwoleń na budowę (wszystkich) wynosi maksymalnie 38 dni (3 rezultat w świecie). W Polsce to szkoda nawet pisać (trzeba by potęgi użyć). Wszystko dzięki zaawansowanemu systemowi informatycznemu, który wysyła maile i sms`y do klientów z informacjami o stanie zaawansowania ich aplikacji.

Dodając do tego bardzo liberalne prawo handlowe, najlepszą w świecie ochronę inwestorów, niskie koszty ceł (około 500$ za kontener – co czyni z niego główny port przeładunkowy), wyjątkową dbałość o pożyczających i szereg innych.

Teraz może większość ludzi zrozumie dlaczego na zegarkach często widzimy napis Made In Singapur. Ale każdy kij ma dwa końce. Prawo karne należy w Singapurze do najsurowszych w świecie. Za wyrzucenie gumy do żucia na chodnik grozi kilkuset dolarowa kara, za śladową ilość marihuany (!!) – śmierć. I nie jest to teoria, już nie jeden cudzoziemiec miał z tego tytułu problemy.

Wydawałoby się, że jest to państwo miasto, dlatego mogą sobie pozwolić na takie liberalne przepisy gospodarcze. Nic bardziej mylnego. 3 na liście Banku światowego są Stany Zjednoczone (ponad 300 mln mieszkańców), gigantyczny kraj, który jest niesamowicie elastyczny. Dużo się teraz słyszy na temat zwolnień, recesji, spowolnienia gospodarczego.

Jednak to z jaką łatwością gospodarka reaguje na te wszystkie bodźce jest niesamowita.

Tak gigantyczne państwo potrafi w krótkim czasie zwolnić i zatrudnić tysiące ludzi. Podczas gdy europejska machina biurokratyczna chroni pracowników – przesadnie, nawet do tego stopnia, że przedsiębiorcy nie mają z czego by im zapłacić ,ale zwolnić ich nie mogą. Firmy zamiast inwestować w restrukturyzację i innowacje muszą płacić silnym związkom zawodowym, które jeszcze na dodatek żądają podwyżek, co ma obecnie miejsce w Niemczech.

Dlatego USA potrafi się rozwijać w tempie 3% wzrostu PKB rocznie a Niemcy około 1-1,8% PKB. Wnioski wyciągnie każdy sam.

przejdznaswoje.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top