Złoto z automatu luksusowym biznesem

Rynek złota w Polsce w porównaniu z Europą jest słabo rozwinięty. Dodatkowo niedawne głośne, medialne wydarzenia związane z firmą inwestującą w złoto sprawiły, że ludzie niechętnie patrzą na tego typu inwestycje. Niemniej jednak cena złota na światowych rynkach cały czas jest na wysokim poziomie. W chwili zamieszczania artykułu uncja (ok. 28,3 g) złota AU 999 wyceniana była na 1677,60 $. Czyli nadal można na nim zarobić. To może umożliwić właśnie automat do sprzedaży sztabek złota.

Firma Ex Oriente Lux AG z Niemiec, właściciel marki GOLD To Go® wyprodukował automat o takiej samej nazwie. Działa ona w taki sposób, że zainstalowany wewnątrz komputer na bieżąco analizuje rynkowe ceny złota i modyfikuje ceny sprzedawanych sztabek z częstotliwością 60 minut.

Sztabki złota jakie można zakupić w automacie mają wagę 1, 5 i 10 gramów oraz 1 uncji. Maksymalna pojemność automatu to 320 sztuk złotych sztabek, których łączna wartość to średnio jakieś 150 tys. $. Przyjmuje on płatności kartą lub gotówką. Dodatkowo można kupić złote monety o różnych wzorach i wadze. Operator, który zarządza maszyną w danym miejscu, może poszerzyć ofertę o nowy produkt ze złota. Obsługa automatu jest bardzo prosta. Użytkownik na dotykowym monitorze wybiera to, co go interesuje. Firma daje możliwość zwrotu zakupionego towaru, bez podania przyczyny. Wystarczy odesłać go na adres producenta.

Z zewnątrz automat GOLD To Go® wygląda podobnie jak więszkość tego typu maszyn. Dodatkowo pokryty jest cienką warstwą złota listkowego. Posiada ledowe podświetlenie. Różnica polega oczywiście na asortymencie oraz na tym, każdy klient może mieć dostęp do automatu nie więcej niż 3 razy na dobę. Po wyczerpaniu limitu kolejna możliwość skorzystania z automatu pojawia się dopiero po 48 godzinach. Ponadto, wprowadzono ograniczenia dotyczące wysokości transakcji, po to, aby obniżyć ryzyko prania brudnych pieniędzy.

Obecnie automaty ze złotem niemieckiej firmy znajdują się w Nowym Jorku, Berlinie, Milanie, Dubaju, Abu Dhabi, Las Vegas i Lisbonie. W większości w luksusowych hotelach, kasynach i wybranych centrach handlowych. Jako ciekawostkę podam, że wartość całego złota sprzedanego w automatach do dnia 07.02.2013 – 22,1 mln euro.

Artur Stasiak

Adres internetowy: gold-to-go.com

Zdjęcia: gold-to-go.com

 

Zobacz także:

Żywe kraby z automatu

Pamiątkowe monety z automatu sposobem na dodatkowe dochody

Zamiast gotówki – bony z bankomatu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top