Zmień swoją kuchnię w zielony ogród

Nie pierwszy raz piszemy o rozwiązaniach, które przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia, samopoczucia czy postrzegania świata. I tak będzie tym razem. Południowokoreańska firma Hyundai znana z produkcji samochodów we współpracy ze studiem projektowym Gromo stowrzyła Hyundai Kitchen Nano Garden. To nic innego jak system platform, na których uprawiane są warzywa i rośliny.

Cały proces uprawy związany jest z pojęciem uprawy hydroponicznej. Krótko mówiąc jest to nauka o hodowli roślin bez gleby. W przypadku uprawy roślin w podłożach hydroponicznych mogą być całkowicie kontrolowane takie czynniki jak: pobór składników odżywczych oraz ilość dostarczanego tlenu. Podłoże glebowe w tego typu uprawach samo w sobie nie zawiera substancji odżywczych. Wszystkie te makro i mikroelementy dostarczane są w roztworach składników odżywczych. Taki roztwór przepływa przez system korzeniowy danej rośliny lub też gromadzi się wokół nich w równych odstępach czasu dopóki nie wpłynie w dren. Tlen, który gromadzi się wokół systemu korzeniowego może przyspieszyć wchłanianie składników mineralnych przez rośliny. Takie rośliny hodowane metodą hydroponiczną rosną bardzo szybko.

Z uprawy hydroponicznej wynika szereg korzyści, w tym z uprawy tą metodą w warunkach domowych:

  • możliwość zakładania upraw na terenach do tego nieprzydatnych, np. sucha ziemia
  • możliwośc uprawy różnego rodzaju roślin
  • wyższe plony, dzięki gęstszemu siewowi oraz szybszemu wzrostowi
  • bardzo niskie skrażenie produktów różnymi pestycydami
  • oszczędność wody
  • eliminacja ziemi i obcych w niej alergenów
  • niewielka ilość miejsca do prawidłowego wzrostu
  • możliwość kontrolowania ilości wody i bryły korzeniowej
  • wydłużony okres pomiędzy podlewaniami
  • rośliny w uprawie hydroponicznej bardziej podnoszą wilogotność powietrza niż te uprawiane tradycyjnie

Stałe nawodnienie wodą ze zwykłego zlewu sprawia, że po kilku tygodniach można cieszyć się z świeżymi warzywami: marchewkami, pietruszkami i innymi ekologicznymi przysmakami z własnego, prywatnego, domowego ogródka. Specjalne lampy zainstalowane na każdej z półek dbają o optymalne oświetlenie. Kitchen Nano Garden wymaga niewielkiego wysiłku. System jest tak zaprojektowany, że wie kiedy podlać rośliny a przy tym dostarcza odpowiednie składniki odżywcze i chroni przed drobnoustrojami. W tym wypadku sami jedynie ustawiamy timer dla każdej z półek. Całość nie zajmuje więcej miejsca niż przeciętna lodówka.

Artur Stasiak

Adres internetowy: lovesfoodandart.com

Zjdęcia:
lovesfoodandart.com

 

Zobacz także:

MyFarm.com pomysłem na wirtualny ogródek

Sky Green – pionowa szklarnia pomysłem na biznes 

Uprawa ziół w… akwarium

Zioła w szklanej butelce pomysłem na ekologiczny biznes

Domowy mini ogródek

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top