Energia wiatru napędza wielkie łodzie

Co to takiego właściwie jest SkySail. Pierwszy zainstalowany juz został na statku przewożącym kontenery 132 metry długim kolosie. Dzięki temu urządzeniu armatorzy mogą zaoszczędzić od 15% do 50% kosztów paliwa. A cena urządzenia wraz z instalacją waha się między 300 000 a 600 000 Euro. Jednak w 2-3 lata koszt powinien się zamortyzować. Powierzchnia samego urządzenia w powietrzu to około 160 metrów kwadratowych!

Każdego roku statki emitują 800 mln ton CO2 do atmosfery. To jest aż 2,7 % globalnej emisji tego gazu. Każdego dnia po instalacji armator może zaoszczędzić aż 1800 $ na paliwie. Zważywszy, że ceny tego surowca rosną to można być bardzo konkurencyjnym na rynku stosując to rozwiązanie.

Pamiętając przy tym że Unia Europejska planuje także wprowadzić limity emisji CO2 dla przemysłu morskiego. Armatorzy będą musieli płacić za każde wyemitowane zanieczyszczenie. Więc SkySail opłaca się 2 razy.

Teoretycznie można powiedzieć że pomysł jest star jak świat, ale wcześniej nikt nie był w stanie wykorzysta go na tak szeroką skalę jak Niemcy z Bremen. Kompleksowa obsługa uprzędzenia wymaga około 13 ludzi, by o sprawnie rozłożyć i złożyć. Także przeszkolenie jest ważne aby wykorzystać w pełni moc SkySail`sa. Wszystko zapewnia firma.

Widać jak z pomysłu można przejść do realizacji. Cały pomysł został zaczerpnięty przez jednego pracownika firmy, który płynąc łódką pomyślał dlaczego nie pomóc Sobie i nie stworzyć systemu wspomagającego silniki wykorzystującego wiatr. I tak od pomysłu aż po gotowy projekt komercyjny.

Adres internetowy:

skysails.info

Foto: skysails.info

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top