Fusy po kawie przeznaczone na nawóz.

Zastanawiałeś się kiedyś co się dzieje z tymi zużytymi fusami z których powstaje kawa? Pewnie nie. Większość z nich trafia do koszta. A nie powinna. Z pomocą przyszła firma Starbucks. Światowy gigant – nie znany jeszcze w Polsce (już niedługo pierwsze kawiarnie zostaną otwarte) postanowił wykorzystać tony odpadów by zwiększyć swoje przychody. Jak?

Badania dowiodły, że odpady po kawie są bogate w azot. Mieszając je z glebą, można znacznie poprawić jej właściwości. Temat ekologicznego zagospodarowania odpadami jest teraz numerem 1 na całym świecie. Już pisałem wcześniej o kilku pomysłach , które odnoszą naprawdę duży sukces. Tzn. Zarabiają na siebie i na rozwój.

Firma rozpoczęła pilotażowy program już w roku 1995, ale był trzymany w tajemnicy i jego formalne uruchomienie nastąpiło w 2003, jednak dopiero teraz zaczęli sprzedawać produkty w sklepach.

Gleba jest pakowana w nieużywane już opakowania i worki po kawie (nic się nie zmarnuje). Pierwsze efekty już zostały opisane przez klientów- jakość gleby wzrasta. Mogę przypuszczać, że i zapach w domowym ogródku natychmiast po zastosowaniu się poprawi.

Ale na poważnie – ciekawe wykorzystanie odpadów, oni zarabiają na tym duże pieniądze – rynek pusty , konkurencji brak.

Marketing to ochrona środowiska, już samo opakowanie je chroni , a co dopiero zawartość. Starbucks zarabia dodatkowe miliony, a ogrodnicy są zadowoleni bo maja tańsze nawozy , a co najważniejsze naturalne, bez żadnych chemicznych dodatków.

Polski rynek jest jeszcze nie podzielony, jeszcze kilka lat temu było tak samo z puszkami aluminiowymi, czy firmami zajmującymi się segregacją odpadów. Dzisiaj te firmy przynoszą dziesiątki milionów złotych zysków. Przychody zamykają się nie rzadko kwotami kilkuset milionów złotych.

Adres internetowy:

starbucks.com

Foto: starbucks.com

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top