Przed podjęciem decyzji koniecznie trzeba rozważyć jak pewna jest nasza działalności i jakiego rodzaju ryzyko jesteśmy gotowi ponieść. Należy ocenić tempo w jakim możemy rozkręcić firmę i zaangażowanie naszych współpracowników. W przypadku wieloosobowych spółek decyzja taka nie może być podjęta bez konsultacji. Wszyscy wspólnicy powinni stworzyć precyzyjny harmonogram. Od kiedy zamierzają zredukować ilość godzin poświęcanych pracodawcy, aż do ostatecznego rozwiązania kontraktu.
Czerpanie zysków z 2 źródeł jest kuszące ale trzymanie 2 srok za ogon nie jest fair w stosunku do pracodawcy, ponieważ nie można poświęcić mu 100% energii. Niektórzy biznesmeni ubiegają się o pracę na etacie w branży, w której chcą rozwijać własną działalność. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Oczywiście pozwoli na pogłębienie wiedzy z danej dziedziny ale nie pokaże jak prowadzić własny biznes i może okazać się Bardzo wyczerpujące. Osoby, które planują otworzyć własną firmę nie są chętnie zatrudniane. Pracownicy szukają lojalnych pracowników na długie lata i nie będą inwestować własnych środków w cudzy biznes.
Po dokonaniu oceny własnego zaangażowania, potencjału i możliwości firmy decyzja o odejściu z pracy będzie łatwiejsza. Osoba która zdecyduje się poświęcić w całości nowemu przedsiębiorstwu staje się bardzo cenna dla firmy. Fakt ten powinien zostać zauważony przez wspólników i musi być uwzględniony w kontrakcie