Kompleks basenowy na wodzie

Basen na rzece Hudson między wieżowcami Manhattanu to pomysł jak najbardziej realny. Idea jest prosta. Miałby powstać odkryty basen, do którego prowadzi promenada. Więc każdy spacerowicz mógłby z niego skorzystać. Projekt zakłada, że woda, która miałaby zapełniać zbiornik pochodziłaby z rzeki. Oczywiście, jak wiemy rzeka Hudson do najczystszych nie należy, stąd byłaby ona poddana zaawansowanej filtracji.

Pomysłodawcy chcą, aby każdy mieszkaniec “Big Apple” mógł poczuć się jak w wakacyjnym kurorcie, jednocześnie korzystając z czystego miejsca rekreacji na wodzie. Mimo, iż pomysł wydaje się innowacyjny, nowy nie jest. Manhattan na początku wieku XIX był miejsce, gdzie ówczesne elity mogły relaksowć się w dryfujących spa. Później przyszła Wojna Sesesyjna, a po niej napływ imigrantów ze wszystkich stron świata. To spowodowało nagły wzrost ilości łaźni publicznych. Wówczas domów z sanitariatami było niewiele. W kolejnych dekadach następował wzrost świadomości hignienicznej społeczeństwa, który spowodował, że łaźnie publiczne zostały całkowicie zamknięte.

Specyfikacja techniczna +Pool zakłada, że będzie on długi na 200 m i szeroki na 200 m. W tym samym czasie może na jego terenie przebywać 481 osób. Jest on zaprojetkowany w taki sposób, że są 4 baseny w jednym. Jest basen dla dzieci, basen sportowy, basen rekreacyjny i basen do aerobiku.

Firma planuje go wybudować do maja 2015 roku. Obecnie cały czas poszukuje funduszy. Ostatnie 2 lata upłynęły na uczestnictwu w setkach spotkań, prezentacji, namawianiu, zachwalaniu, przekonywaniu, budowaniu zespołu, badaniu próbek wody z rzeki wszystko po to, aby między innymi pozyskać jak najwięcej środków. Firma potrzebuje na ten cel 1 mln dolarów. Każdy może wspomóc dowolną kwotą tę ideę. Zanim rozpocznie się długi, żmudny proces uzyskiwania od władz miasta wszelkich niezbędnych zgód, zezwoleń musi koniecznie zakończyć się faza projektowania czy testowania systemów filtracji. Wszystko z korzyścią dla środowiska.

Może ktoś wpadnie na podobny pomysł w Polsce i zafunduje nam nową, letnią atrakcję turystyczną?

Artur Stasiak

Adres internetowy: pluspool.org

Zdjęcia: pluspool.org

 

Zobacz także:

Ośrodek dla naturystów pomysłem na biznes

Pierwszy na świecie podwodny hotel

Basen rozkładany na środku oceanu, jeziora.

Aqua climb czyli pomysł na wspinaczkę wodną

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top