Mobilny akademik pomysłem na biznes

Władze KATHO – Katolickiego Uniwersytetu w Courtrai wdrożyły koncepcję prototypowego, mobilnego akademiku o nazwie HUB 01 autorstwa architektów z dmvA Architecten i A3 Architects. Prototyp domu studenckiego zajmuje powierzchnię ok. 230 m2. Założenie jest takie, aby studenci mogli uczyć się w każym miejscu, w każdej chwili i w każdym “calu” jednocześnie przy zachowaniu zasady mobilności i prywatności.

Konstrukcja HUB 01 składa się z centralnego terminalu, który jest częścią wspólną. Tu znajduje się salon, kuchnia i łazienka. Do niego doczepione są kontenery, które pełnią funkcję pokojów do spania, każdy wyposażony w łazienkę. Mobilny akademik jest ekologiczny i praktycznie samowystarczalny. Świadczą o tym panele słoneczne zainstalowane na dachu, czy turbina wiatrowa do której podłączono pompy cieplne. Mobliny dlatego, że każdy element tego studenckiego domu można przetransportować w dowolne miejsce.

HUB 01 pokazuje, że można połączyć ekologiczne rozwiązania z nowoczesnością. Kontenery-pokoje urządzone są według różnych koncepcji. W niektórych ściany pokryto panelami słonecznymi a inne obłożono roślinami. Pokój mieszkalny jest minimalistyczny. Białe wnętrze, łożko, toaleta i miejsce do pracy dla studenta z pewnością wystarczą osobie, która chce mieszkać i uczyć się w cieszy i spokoju, bez rozpraszania. Jak pomysł się sprawdzi władze uczelni będą chciały zbudować coś podobnego dla nauczycieli akademickich i studentów z wymiany. Może w niedługim czasie spotkamy podobne rozwiązania w polskich uczelniach?

Artur Stasiak

Adres internetowy: archdaily.com

Zdjęcia:
archdaily.com

 

Zobacz także:

GradeFund wynagradza za stopnie

Skorumpowany portal pomysłem na biznes

Co zrobić z rzeczami po studiach – jest rozwiązanie

Sposób na akademicką nudę ciekawym biznesem

Dorm in a box, czyli pomysł na akademik

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top