Papierowa butelka na wino

Należy zadać sobie pytanie: papierowa butelka na wino – zamach na tradycję czy proekologiczna innowacja? Pomysł dość kontrowersyjny. Posiadający zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jeśli stwierdzimy że to zamach na tradycję winiarską, to musimy wspomnieć że pomysł Martina Myerscougha z GreenBottle Limited, został przeprowadzony pod osłoną ekologicznych haseł. Martin ogłosił, że produkcja papierowych opakowań jest mniej uciążliwa dla środowiska od wytwarzania szklanych butelek. Nie wiadomo jednak, czy dochodząc do swoich wniosków, uwzględnił fakt, że szklane opakowania nadają się do wielokrotnego użytku.

Efekt jest taki, że bardzo dobre wino (do tej pory w szklanych butelkach) trafiło do kartonowych opakowań typu Tetra Pak, znanych do tej pory głównie „koneserom” zbierającym fundusze na ich zakup pod hipermarketami, np. odstawiając nam wózek. Czyli producent tych ekologicznych butelek musi mierzyć się z kształtowanym przez lata stereotypem alkoholu niskiej jakości pakowanego w kartonowe opakowania.

Z pewnością przewagą produktu oferowanego przez firmę GreenBottle Limited nad opakowaniami Tetra Pak jest taka, że papierowe butelki na wino mają w środku warstwę tworzywa. Plastik ten będzie można łatwo oddzielić od papieru, gdzie potem oba składniki poddać recyklingowi. Firma już stosuje to rozwiązanie, m.in. w papierowych butelkach na mleko.

Papierowa butelka 750 ml waży 8 razy mniej niż standardowa, szklana o tej samej pojemności. Wpływa to m.in. na koszty logistyki. Wymiary identyczne więc używane do tej pory stojaki na wino nie wymagają żadnych przeróbek. Wina te można nabyć w niektórych sklepach w Wielkiej Brytanii.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: greenbottle.com

Zdjęcia: greenbottle.com

 

Podobne artykuły:

Stojak na wino

Produkują wina…dla psów!

Winethatloves pomysłem dla Ciebie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top