Podgrzewane ścieżki rowerowe

Holenderscy inżynierowie z miasta Tauw planują wprowadzić ciekawe rozwiązanie, które zakłada umieszczenie pod ścieżką rowerową specjalnej instalacji, która zapobiegnie oblodzeniu i odkładaniu się śniegu na ścieżce rowerowej.

Pomysł został przyjęty w Holandii bardzo dobrze. Pozytywnie wypowiadają się o nim środowiska rowerowe. Mimo kosztów wykonania takiego systemu, tj. 30-40 tysięcy euro na każdy kilometr trasy rowerowej. Iinwestycja, jak zapewniają specjaliści, szybko by się zwróciła. Przede wszystkim zostaną ograniczone wydatki na związane z odśnieżaniem i posypywaniem solą scieżek. To w konsekwencji zmniejszy również ilość wypadków rowerowych, których w Holandii jest kilka tysięcy co roku.

Czy w Polsce taki pomysł miałby rację bytu? Raczej nie, ale nie ma co z góry tego przesądzać. Niestety większość ścieżek w Polsce nie jest odśnieżana, a często służy jako miejsce gromadzenia śniegu z jezdni. W porównaniu z Holandią, gdzie jest prawie 19 milionów rowerów i 35 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych wypadamy słabo. A rowerowa zima w Holandii wygląda tak, jak na załączonym filmiku.

Artur Stasiak

 

Adres internetowy: tauw.nl

Zdjęcia:
tauw.nl

 

Podobne artykuły:

Rower świecący w ciemności

Rower z drewna pomysłem na biznes

Velopresso – ekspres do kawy zasilany siłą mięśni pomysłem na biznes

Meble robione ze starych części rowerowych

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top