Ekologiczne domy pomysłem na EKObiznes

Przy szalejących cenach energii, warto przemyśleć również korzystanie z energii odnawialnej. Po pierwsze redukujemy koszty oraz dbamy o środowisko, którego nie eksploatujemy niepotrzebnie. Pokażemy świetny przykład jak korzystać z warunków naturalnych, aby dom stał się jeszcze bardziej „zielony”.

Ludzie o dawien dawna budują schronienia. Na przestrzenie wielu lat doskonalili techniki budowlane, aby domy były trwalsze, wygodniejsze, bezpieczniejsze, cieplejsze etc. Okazuje się jednak, aby wybudować dobry dom trzeba znać się nie tylko na budownictwie, ale również należy posiadać wiedzę dotyczącą tego jak można wykorzystać warunki naturalne w których wspomniany dom powstaje.

Dom ten, który opisujemy jest dość ciekawą i przemyślaną konstrukcją. Jego okna są zawsze skierowane w kierunku równika, czyli krótko mówiąc na półkuli północnej – na południe, na południowej – ku północy. Takie rozwiązanie sprawia, że dom zawsze skierowany jest ku słońcu i jednocześnie osłonięty od wiatrów. Ta koncepcja sprawdza się na całym świecie.

Dach tego domu jest specjalnie przystosowany do zmian pór roku. Latem nie wpuszcza się do środka za wiele promieni słonecznych, po to, aby nie nagrzewać domu. Zimną natomiast wręcz przeciwnie, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i chłodzenia. To wszystko związane jest z wysokością słońca nad ziemią i kątem padania promieni słonecznych.

Na dachu ekologicznego domu zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne, które przechwytują energię słoneczną, a z tyłu specjalny kolektor na deszczówkę. Dom jest wyłożony specjalną izolacją. Po dachem znajduje się drewno korkowe, natomiast w ścianach specjalna, prasowana słoma. To wszystko po to, aby zapobiec stratom energii. Konstrukcja domu jest tak zaprojektowana, aby zabezpieczyć dom przed ewentualnymi skutkami trzęsień ziemi i bardzo silnych wiatrów.

Dom może mieć powierzchnię od 37 do 460 metrów kwadratowych. Producent, Solaleya na swojej stronie internetowej oferuje możliwość zakupu konstrukcji domu. Można zamówić gotowy projekt ale również można te projekty dodatkowo personalizować. Czy wszystko ekologicznie, z pomysłem a dodatkowo bardzo ładnie to wygląda.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: solaleya.com

Zdjęcia: solaleya.com

 

Podobne artykuły:

Ekologiczny modularny dom w 12 tygodni

Solarne witraże pomysłem na zieloną energię

Ekologia się opłaca

Wykończ dom „na zielono”.

Inteligentny termostat

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top