Jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów nie należy traktować jak prawdziwych rasowych sportowców. Jak jeździć takimi samochodami?

To trudne pytanie bo wszystko zależy od tego jaki samochodem dysponujemy. To jak z pytaniem czy Fiatem Panda można przyspieszyć poniżej 7 sekund do setki? Pewnie po modyfikacjach tak – ale czy jest on do tego stworzony. NIE.

Tak samo jest z asb. Są modele z wyższej półki, które mogą spokojnie jeździć jak bolidy – mają wzmacniane skrzynie , specjalne sprzęgła i przede wszystkim oprogramowanie. Pozostałe, jeżeli chcą cieszyć się długo niezawodnością powinny w miarę możliwości ograniczać własne sportowe zapędy. Zakres obrotów 2 – 3 tys na zmianę przełożenia, unikać wysokich prędkości, gwałtownych przyśpieszeń. Nie jeździć w lato z włączonym trybem zimowym (jak dostępny), wymieniać olej w skrzyni automatycznej co około 60 000 – 100 000 km.

Jeżeli zakopałeś się w piasku to nie stosuje pozycji D tylko blokowanie do niższego biegu np. 1 lub wyjedź na tiptroniku (ręczna zmiana biegów)  włączając 1 bieg, a najlepiej poproś kogoś by Ciebie wyciągnął. Dlaczego?

Bo w takich sytuacjach jak głęboki piasek, śnieg można przegrzać skrzynię – profilaktyka jest dużo tańsza (5 min dłużej postoisz, ale zaoszczędzisz 5000 zł naprawy). Jeżeli planujesz ciągnąć przyczepkę to w miarę możliwości zainstaluj sobie dodatkową chłodnicę, lub stosuj dodatki do asb (one naprawdę pomagają). Koszt niewielki, a zapewnisz sobie komfort psychiczny. 

Należy zrozumieć jedną podstawową rzecz: automatyczne skrzynie biegów są obecnie najbardziej skomplikowanym elementem elektroniczno – mechanicznym współczesnego samochodu. Nie wierzysz? Kupując np. Alfa Romeo 147 za nowy klosz lampy ksenonowej (zaawansowany technologicznie podzespół) zapłacisz 1000 – 1500 zł przy cenie samochodu 60 000 zł, a ile kosztuje skrzynia 15 000 – 20000 zł. Czyli 1/3 wartości samochodu. Zlecasz regenerację konwertera i musisz zapłacić 700 zł i uważasz, że to dużo – zawsze możesz kupić w salonie nie lepszy za 3000 zł (Mercedes większość modeli powyżej 7000zł). Też dostaniesz gwarancję jak w przypadku firm zajmujących się regeneracją, ale nie masz pewności, że będą w stanie założyć taki podzespół do skrzyni.

W Polsce traktuje się mechaników zajmujących się naprawą automatycznych skrzyń biegów jak kowali – pytania co się zepsuło, ile kosztuje naprawa itd. Trudno cokolwiek powiedzieć bez testu komputerowego , rozłożenia skrzyni. W wielu książkach serwisowych jest napisane “automatycznych skrzyń biegów się nie naprawia”.

Sumując :

 – wymiana oleju w automacie co 60 000 – 80 000 km,

– delikatna jazda zwłaszcza spod świateł,

– unikanie gazowania pojazdu podczas upałów, jeździe w korku, holowania przyczepy.

Adres internetowy

www.prnd.pl – automatyczne skrzynie biegów

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top