Turbina ta posiada moc 50kW. Może nie jest najmniejszych rozmiarów, ale mimo to można ją łatwo transportować po praktycznie każdym terenie oraz można ją rozstawić w dowolnym miejscu. Składana jest ona do rozmiarów kontenera, do którego może być podczepiony np. samochód terenowy więc do jego przewozu nie potrzeba nawet ciężarówki. Czyli jest to generator wiatrowy nie przytwierdzany do podłoża. Projekt ten nosi nazwę Uprise Portable Power Center.
Turbina, jak i cały zamontowany w niej system, stale monitoruje warunki pogodowe i dostosowuje się do nich, po to, aby jak najwydajniej przechwytywać energię wiatru. Turbina ta może obracać się o 360 stopni, wówczas łopaty wirnika ustawiają sie optymalnie w kierunku wiatru. W momencie silnego wiatru komputer sterujący zatrzymuje wirnik i opuszcza maszt, aby nie uległ on uszkodzeniu.
Jak informuje producent urządzenie może działać w dwóch trybach. Off-grid czyli dostarcza energię bezpośrednio do sieci lub stand-alone dostarcza energię do odbiorcy. Jeśli powstanie nadmiar mocy, wówczas magazynowany jest on w akumulatorach. Gdy siła wiatru przekracza zapotrzebowanie na moc, energia jest magazynowana i wykorzystywana, kiedy siła wiatru jest zbyt niska.
Urządzenie zostało skonstruowane z myślą o ludziach, którzy mieszkają w rejonach ze słabo rozwiniętą infrastrukturą elektroenergetyczną, nie podłączonych do sieci, takich jak np. farmy, wsie czy ośrodki wypoczynkowe. Dodatkowo turbina ta ma również sprawdzic się w czasie klęsk żywiołowych czy misji wojskowych oraz jako zasilanie imprez plenerowych. Rostawienie generatora trwa do 2 godzin.
Obecnie firma działa jednynia na terenie USA. Nie wiadomo, czy ich produkt będzie dostępny na rynku europejskim.
Artur Stasiak
Adres internetowy: upriseenergy.com
Zdjęcia: upriseenergy.com
Podobne artykuły:
Loopwing czyli miejskie elektrownie wiatrowe
Pavegen czyli chodnik generujący energię
Małe elektrownie wiatrowe pomysłem na biznes
RidgeBlade turbina wiatrowa dostępna dla mas