SBSW blisko wybicia.

Zakładając, że ostatnia konsolidacja wybije się górą co sugeruje nam zachowanie z 02.02.2024 po danych z rynku pracy i reakcji rentowności obligacji 2 i 10-letnich.

Drożejący dolar działa dławiąco na kurs górników metali. W tym wypadku SBSW wszystkie “negatywne” informacje są już w cenach spółki w tym emisja obligacji zamiennych na akcje. Podana w 2023 roku. Zerknijmy w takim razie na wykres tej spółki:

Widzimy, że mamy trójkąt o zawężającej się akcji cenowej spółki. Co do zasady takie figury mają tendencję to wyłamywania się górą. Pamiętajmy, że to prawdopodobieństwo, a nie pewność. Podwójne dno w okolicy 3,6$. Ale i aktualny poziom [4,83$] jest “atrakcyjny” zważywszy na ilośc świeżych pieniędzy na rynku dodanych bez pokrycia przez realną gospodarkę. Wszystko tylko czeka na trigger. Spółka dla tych co chcą coś kupić i to zostawić najlepiej na 2-3 lata.

05.03.2024 spółka podała wyniki finansowe za cały 2023. Rynek zareagował zniżką kursu do okolic 4 zł. Co takiego się wydarzyło? SBSW to wielki producent niklu którego cena na początku 2023 wynosiła 30 tys $/t a na koniec roku 15600$ /t. Co naturalnie przełożyło się na spadek przychodów. Jednakże pisząc ten artykuł luty/marzec 2024 cena już wynosi ponad 17000$/t.

Pamietajmy że SBSW to wielki producent Niklu, Platyny, palladu oraz Rodu. Oczywiście wydobywanych rud jest więcej : złoto, chrome, miedź.

Wybicie trójkąta może przyśpieszyć ruch kierunkowy. Warto mieć to z tyłu głowy i nie inwestować wszystkich dostępnych środków, a podzielić na kilka poziomów – uśredniać po wybiciu w którąś ze stron.

Dlaczego górnicy metali? Patrząc na zniesienie sufitu budżetowego USA w ubiegłym roku [ przedłużane co 3 miesiące] gigantyczną emisje obligacji departamentu skarbu USA, redukcję bilansu Fed przy jednoczesnym niewyobrażalnym druku by utrzymać program pomocy Banków [ od marca 2023] rezerwa federalna może tylko wywiesić białą flagę i wrócić do luzowania ilościowego QE. Chwilowo może walczyć mieleniem gębą co zresztą czyni.

Pamiętajmy przy tym że wybicie dolara do poziomu 104 , a może i wyżej chwilowe i revers FED spowoduje osłabienie dolara. Umocnienie walut EM w tym PLN a co za tym idzie – rosnąca cena złota w $ może być bilansowana drożejącym złotym. To kolejny argument za spółkami wydobywającymi metale.

Przypominam, że to nie jest porada inwestycyjna.

1 thought on “SBSW blisko wybicia.”

  1. Pingback: Vale czy już pora na zakupy? -

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top