Vale czy już pora na zakupy?

W ostatnim czasie poruszyliśmy temat spółek metalowych , a konkretnie wydobywających metale szlachetne. Wstrzeliliśmy się idealnie, gdyż zarówno PAAS jak i SBSW po naszych artykułach wystrzeliły. My jesteśmy załadowani, a Wy?

Dziś chciałbym poruszyć w swoim wpisie temat największego producenta rudy żelaza na świecie – brazylijski koncern, konglomerat Vale. W przeciwieństwie do PAAS i SBSW, które wydobywają metale także monetarne , ale nie tylko Vale głownie produkuje rudę żelaza. Jej zapotrzebowanie jest wprost proporcjonalne do światowego PKB. Żelazo nie ma innego zastosowania poza przemysłowym. Monetarne odpada. Oczywiście widząc kto nami dziś rządzi jakiś polityk może zacznie bić monety z żelaza. 

Zacznijmy od statystyki wydobycia :

  • 2021 – 319,6 MT
  • 2022 – 307.9 MT

Danych powyżej 2022 nie udało nam się na stronie firmy znaleźć. Poza żelazem, które stanowi ponad 70% wydobycia Vale produkuje także Nikiel, oraz miedź. 

Case Niklu jest nam znany już z analizy SBSW. Opisywaliśmy jak spadek cena z 2023 roku wpłyną na wycenę spółki [ spadek]. 

W 2022 wyprodukowano 179 ton niklu versa 168 ton w 2021 roku.

Zerknijmy zatem w jakim punkcie na wykresie jest aktualnie 1 akcja VALE :

Powyżej wykres tygodniowy [W]. Spółka jest w konsolidacyjnym zwężającym się trójkącie. W dłuższym interwale widać ewidentnie ze w niedługim czasie możemy się spodziewać wybicia kierunkowego [ góra bądź dół]. Zerknijmy zatem na ostatnie 12 miesięcy :

Jeszcze w styczniu 2024 spółka była kwotowana po 16$ za akcję a w tej chwili 11.8$. Zwracam uwagę , że jest to największy producent żelaza na świecie i jego kondycję z reguły odzwierciedlają 2 czynniki 

  • giełdowa cena żelaza
  • projekcie wzrostu PKB najwiekszych odbiorców a co za tym idzie wzrostu PKB świata.

Nim wyciągniemy z powyższych wykresów jakieś wnioski to spójrzmy, gdzie w tej chwili znajduje się cena rudy żelaza :

Jak widzimy RSI wyprzedane [ co nic nie musi oznaczać] a sama ruda w tej chwili odhaczyła wsparcie. 

Jeżeli nałożymy że ruda w tej chwili wykonała sporą korektę, a cena Vale zbliża się do dna 11.2$ z listopada 2022 , które akurat teraz wypada dokładnie w miejscu przecięcia się wzrostowej linii trendu [ przypadek] zapewne i obstawiamy , że tam uaktywni się popyt, przynajmniej żeby zainicjować odbicie w trendzie spadkowym. Poprzednie dotknięcie linii trendu zainicjowało korektę wzrostową z 7$ na 24$ w marcu 2020 [ covid ] i te 7$ uznajemy za maksymalne zejście waloru. 

Przy tej ilości wydrukowanych i drukowanych 24h pieniędzy na całym świecie same commodities muszą się przewalutować. Innymi słowy jeżeli w 2020 r ruda żelaza gdy świat się zatrzymał kosztowała 7$ i od tamtego czasu jesteśmy świadkami niewyobrażalnego dodruku pustego pieniądza, to minerał którego wydobycie jest ograniczony musi się przeliczyć w wartości minimalnej. 

Politycy w każdej aktualnej projekcji pokazują nam jak się świetnie USA , i Chiny i Japonia rozwijają czytaj ile zużywają rud w tym żelaza. Ale cena tego nie potwierdza. Cena nam mówi, że albo ktoś rynek dławi i fałszuje [ co jest normalne i juz stosowane] , albo tego wzrostu nie ma, a dane są oszukane i nie w CHinach [ które rynkowo sytuacje pokazują na wykresach] , a właśnie w USA. Jest też 3ci scenariusz, że fundusze i tzw. ulica tak podniecone AI i tym HYPEM porzuciła jakiekolwiek inne spółki. Co wiecznie trwać nie będzie. I co się wówczas stanie z kursem Vale ?

Spółka głównie operuje w Brazylii gdzie sytuacja polityczna jest w miarę stabilna jak na Amerykę Południową. Koncesje są w większości bezterminowe. Poza Ameryka Południowa kopalnie są w Indonezji, Australii, Azji oraz Ameryce Północnej [ USA i Kanada]

Moja strategia. Zakup po 11.2$ za połowę budżetu. Jeżeli pojawi się wolumen to wówczas 100% wejścia. Jeżeli wybicie kanału dołem to wówczas podwójne dno w covid low 6.5$. Zmienię scenariusz jeżeli przelecą przez 11.2$ i w ciagu dnia czy następnych 24h nie pojawi się wolumen zbierający. Oczywiście zakup akcji powiąże z roczną opcją call. Żeby życie miało smaczek. 

Moje zyski moje straty. To nie jest porada inwestycyjna. 

Robert Handzel

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top