SpinCar rewolucja w parkowaniu

Mowa tutaj oczywiście o doktorze inżynierze Bogdanie Kuberackim i jego projekcie o nazwie SpinCar. Jest to czterokołowy, elektryczny miejski samochód, mogący obracać się w miejscu. Zbudowany na podwoziu nowej generacji. Celem jest zrewolucjonizowanie w przyszłości, oby nie dalekiej, ruchu drogowego w mieście.

Miasta, nie tylko w Polsce, są coraz bardziej zatłoczone. Dlatego właśnie w takich warunkach SpinCar sprawdziłby się doskonale. Auto ma okrągłe podwozie, jedno koło z tyłu i przodu oraz po jednym na każdym boku. Każde z kół może obrócić się o 90 stopni w dowolną stronę. To sprawia że to autko może standardowo poruszać się przodem a także obrócić się w miejscu wokół własnej osi. Taka możliwość obracania powoduje, że potencjalny użytkownik nie musi się stresować podczas choćby cofania, zawracania na trzy czy włączania się tyłem do ruchu.

Samochód jest okrągły i w związku z tym może bez większych problemów zaparkować praktycznie w dowolnym miejscu. Jak obliczył wynalazca na standardowym parkingu zmieściłoby się 2,5 raza więcej SpinCarów niż tradycyjnych samochodów, a na jednej zmianie świateł przejedzie o 1/4 więcej samochodów niż to jest teraz.

Autko to będzie mógł jechać z prędkością maksymalną 70 km/h. Czyli typowy miejski samochód. Silniki elektryczne umieszczone będą w kołach bocznych. Jedna z opracowanych wersji SpinCara będzie dostosowany i skierowany do osób, które poruszają się na wózkach. Takie rozwiązanie pozwoli na nieprzesiadanie się z wózka do samochodu, wyeliminuje cały ten demontaż, wkładanie go w częściach do auta, potem znów montaż.

Ten mikrosamochód odpowiada na potrzeby wąskiego segmentu potencjalnych użytkowników. Spełnia oczekiwania stawiane samochodom XXI. A wprowadzenie go na rynek pozwoli na uzyskanie znaczącej przewagi konkurencyjnej. Jak wspomnieliśmy na początku, SpinCar jest w fazie koncepcji. Dlatego firma z chęcią nawiąże współpracę z jednostkami naukowymi, badawczymi czy firmami produkcyjnymi.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: spincar.pl

Zdjęcia: spincar.pl

 

Podobne artykuły:

Ciekawy pojazd pomysłem na własny interes

Wsiadaj bracie, dalej hop!

Pomysł na zjazd na Mnichu

Rower do przeprowadzek.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top