Struny skrzypiec z pajęczyny

Aby powstały skrzypce ze strunami z pajęczej nici, dr Shigeyoshi Osaki potrzebował do tego ponad 300 samic pająka (Nephila maculata). Efekt jest niesamowity. Dla niewprawionego ucha struny z pajęczyny brzmią tak samo jak każde inne, ale zdaniem specjalistów znających się na muzyce mają delikatne oraz głębokie brzmienie.

Japończyk splatał ze sobą nici samic pająków. Do każdej struny zostało użytych od 3 do 15 tysięcy pojedynczych włókien. Zostały one tak skręcone, że między nimi nie ma wolnego miejsca. To powoduje, że takie struny są wytrzymałe i elastyczne. I to właśnie powoduje, że skrzypce wydają z siebie tak wyjątkowy dźwięk.

Co prawda okazało się, że taka pajęcza struna jest mniej wytrzymała od strun preparowanych z jelit zwierzęcych ale jest lepsza od tradycyjnych, powszechnych strun nylonowych. Jak wiadomo nici pajęcze są bardzo lekkie, mocne i elastyczne. Robi się z nich nici chirurgiczne, sztuczne ścięgna czy żyłki do wędek. Ale jest jeden zasadniczy problem. Otóż pająki produkują jej zbyt mało, aby można było wprowadzić tę technikę do masowej produkcji. Jednakże i z tym sobie naukowcy poradzili i genetycznie zmodyfikowali jedwabniki, które już produkują o wiele więcej materiału niż ich „naturalni” bracia.

To pokazuje, że materiał jakim są nici pająka będzie coraz częściej wykorzystywana w produkcji. Z pewnością jest to temat, którym warto się zainteresować.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: bbc.co.uk

Zdjęcia: bbc.co.uk

 

Podobne artykuły:

Nowoczesna szafa grająca pomysłem na biznes

Pomysł na nietypową pobudkę

Przez muzykę do portfela ? Czemu nie…

Melodia zdrowia z GlowCaps

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top