Symulator porodów

Program komputerowy, który powstał symuluje prawdopodobny przebieg porodu. Dzięki niemu można ocenić ewentualne ryzyko komplikacji, a wiedząc to lekarze mogą się odpowiednio przygotować i wybrać najlepszą procedurę postępowania.

PREDIBIRTH, bo tak nazywa się ten symulator korzysta z obrazów płodu oraz miednicy przyszłej mamy, które zostały uzyskane metodą rezonansu magnetycznego. Na tej podstawie powstają modele 3D i przewidywany jest najbardziej prawdopodobny przebieg porodu.

Jak twierdzi jeden ze współtwórców, program przewidzi ewentualne komplikacje co pozwoli na dokładne zaplanowanie porodu, zanim się on zacznie. Wstępne symulacje, wykonane na tym programie wypadły pomyślnie, zgodnie z przewidywaniami. Obecnie lekarze, aby oszacować ryzyko komplikacji porodowych, wykorzystują tzw. technikę pelwimetrii, czyli pomiarów miednicy. Nie pozwala jednak ona przewidzieć dokładnego scenariusza porodu.

Tym artykułem mamy nadzieję, że zainspirujemy do tworzenia własnych programów, aplikacji etc. które znalazłyby szersze zastosowanie a przy okazji mogłyby pomagać ludziom. Oczywiście, to nie wyklucza, jednoczesnego czerpania korzyści materialnych z tego typu działań.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: newscientist.com

Zdjęcia:
newscientist.com

 

Podobne artykuły:

Mobilna klinika testów DNA

Zaprojektuj własnego pluszaka

Odwaga w butelce czyli coś dla małych dzieci

Coś dla zmęczonych rodziców

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top