Transportuj, oczyszczaj i zarabiaj

Ogólnie mówiąc prosty i tani sposób uzyskania wody pitnej jest praktycznie bezcenny. Szczególnie problem ten objawia się na obszarze Afryki Saharyjskiej, gdzie jakiekolwiek źródło wody pitnej może być oddalone od osiedla o kilka dni drogi.

Przedstawimy prototypowe urządzenie projektu Ryana Lyncha i Marcusa Triesta. Nosi ono nazwę Solar Bag. To urządzenie, jak zapewniają pomysłodawcy, jest w stanie oczyścić wodę nie korzystając z systemu żadnych filtrów czy elektryczności. Obecnie funkcjonuje technologia SODIS, dzięki której przy pomocy promieniowania ultrafioletowego obecnego w świetle słonecznym można oczyścić wodę, Solar Bag również należy wystawić na światło słoneczne.

Jest tak, że długa ekspozycja na promienie słoneczne zabija większość bakterii i dzięki temu woda nadaje się do picia. Butelki PET, we wspomnianej technologii mogą oczyścić niewielką ilość wody w stosunkowo długim czasie. Solar Bag natomiast wykorzystuje kombinację ciemnego i jasnego polietylenu. Pozwala to oczyścić z różnych zanieczyszczeń biologicznych ok 10 litrów wody w porównywalnym czasie, ok 6 godzin, co w technologii SODIS.

Działa to w ten sposób, że trzeba napełnić torbę wodą, przewiesić przez ramię i nieść ze sobą. Promienie ultrafioletowe zabijają bakterie i zarazki. W przypadku zanieczyszczeń mechanicznych dzięki małemu, wbudowanemu filtrowi są one również zatrzymywane.

Co do ceny produktu jeszcze nie do końca wiadomo, jaka ona będzie. Na chwilę obecną są pewne założenia, iż produkt będzie, w zależności od jego wielkości, będzie bardzo tani. Cena może wynieść ok. 25 zł. Mimo przewidywanej, niskiej ceny pomysł z pewnością znajdzie rzesze nabywców, przez co będzie można również na tym zarobić. Jak to można wykorzystać w biznesie? Zapewne kilka pomysłów z pewnością by się znalazło, czy to w branży np. reklamowej czy w promocji sprzętu turystycznego badź nawet w biurach podróży. Jedynym minusem jest to, że nie wiadomo czy i kiedy Solar Bag wejdzie do produkcji.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: byrye.com; sodis.ch

Zdjęcia: 
byrye.com

 

Podobne artykuły:

PowerPot – gotujesz i ładujesz

Solarne witraże pomysłem na zieloną energię

Solarny bluszcz pomysłem na biznes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top