Trujący ogród pomysłem na biznes

W kompleksie zamkowym Alnwick (drugim co do wielkości w Anglii) znajduje się ogród z trującymi roślinami. Zanim przejdę dalej kilka słów o tej budowli. Otóż, jest to zimowa rezydencja książąt Northumberland, którzy wywodzili się z rodzinych Percych. Jednocześnie jest to główna atrakcja turystyczna regionu. Przez 8 miesięcy w roku przyciąga blisko milion turystów. Oprócz tego co można spotkać w zamkach, czyli biblioteki ze starodrukami czy obrazy, można tu jeszcze zjeść posiłek w restauracji znajdującej się na drzewie (budynek, w którym mieści się lokal jest największą tego typu budowlą na świecie). Oprócz tego zamek Alnwick był planem filmowym dla kilku filmów, m.in. dwóch części Harry’ego Pottera. Tyle historii.

Przechadzając się po przepięknych ogrodach z fontannami turyści natkną się na ich “mroczną” część. Już sam napis na bramie mówi, że nie jest to typowe miejsce i może odstraszać. Wielkie trupie czaszki i napis: “Te rośliny mogą zabić” może zmrozić krew w żyłach bardziej niż nie jeden horror. Zasada jest taka, że nie można się po nim poruszać bez obecności specjalnie przeszkolonego strażnika. A rośliny w nim występujące naprawdę mogą zabić.

Umieszczono w specjalnych klatkach. Po to, aby nikt ich nie dotykał i nie zrywał. Niektóre mogą uśmiercić w krótkim czasie. Choćby niewinnie wyglądający rącznik pospolity. Ma czerwone owoce, których niewielka dawka jest śmiertelna dla człowieka. Nieco z dalszej odległości turyści mogą oglądać rośliny narkotyczne i halucynogenne. Choćby takie jak: marihuana, kokainowiec czy trujące muchomory.

Ogród cieszy się światową sławą, właśnie ze względu na bardzo liczną kolekcję trujących roślin. Oprócz ciekawości, jaką można tu zaspokoić, Poison Garden pełni również rolę edukacyjną. Ogranizuje się wycieczki i lekcje dla młodzieży szkolnej. Chodzi o to, aby uświadomić młodych ludzi, jak niebezpieczne jest zażywanie narkotyków. Nie powstałby on bez zgody brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, które wydało zgodę na hodowlę zakazanych roślin. Według mnie oryginalny pomysł na przyciągnięcie turystów i zwiększenie przychodów. Ciekawe, czy Polsce mógłby powstać tego typu ogród.

Artur Stasiak

Adres internetowy: alnwickcastle.com; alnwickgarden.com

Zdjęcia:
alnwickcastle.com; alnwickgarden.com

 

Zobacz także:

Ogród na ścianie

Ziemny biznes

myURBIO pomysłem nie tylko na domowy ogródek

Zakręcony ogródek pomysłem na biznes

Sky Green – pionowa szklarnia pomysłem na biznes 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top