Więzienie zamienione na luksusowy hotel

Budynek, w którym mieściło się więzienie, został wybudowany w 1863 roku. Aż do 2006 roku przesiadywali tutaj najgroźniejsi przestępcy Holandii. Później, w związku ze złymi warunkami, budynek przestał spełniać swoje funkcje i został zamknięty. W niedługim czasie po tym 105 cel z kratami w oknach i pryczami zamieniono w 40 pokoi i apartamentów najwyższej klasy.

Stało się to dzięki temu, że władze miasta ogłosiły konkurs na przebudowę całego kompleksu oraz znalezienie dla niego innego zastosowania. Po roku rozpoczęto prace budowlane a efekt możecie Drodzy Czytelnicy podziwiać na zamieszczonym filmie i zdjęciach. W Polsce również znalazłoby się kilka takich obiektów, które stoją i niszczeją, a mogłyby służyć jako dobrze prosperujący turystyczny biznes. Zwiększyłoby to zapewne atrakcyjność danego regionu, w którym taki obiekt by się znajdował. Ale, jak pokazuje rzeczywistość, potencjalni inwestorzy nie pchają się “drzwiami i oknami”. Zapewne przede wszystkim przez przepisy prawne i biurokratyczne procedury.

Autorami projektu są specjaliści z Engelman Architecten BV, którzy postarali się, aby obiekt zachował klimat zakładu karnego. Świetnie im to wyszło. Drzwi do cel zostały oryginalne czyli bez klamek ale z ryglem. Otwierają się one na dawny więzienny korytarz. Żeliwne schody, otwarta przestrzeń zamiast krat i stojące wygodne kanapy oraz stoły pozwalają poczuć tę niezwykłą, panującą tutaj atmosferę.

Goście śpią w celach, które urządzone są skromnie ale nowocześnie. W każdym “pokoju” jest klimatyzajcja, plazma czy Wi-Fi. Mimo surowego charakteru budynku można poczuć się tutaj luksusowo. Oprócz noclegu można skorzystać z centrum fitnessu, sauny czy wypić dobrą kawę w kawiarnianym ogródku, który kiedyś był więziennym spacerniakiem.W niektórych apartamentach na ścianach wiszą fotografie przedstawiąjące np. portrety więźniów. Chętnych na nocleg nie brakuje. Za jedną noc trzeba słono zapłacić, cena podana jest tutaj (sekcja: Dokumenty).

Holandia nie jest pierwszym krajem, w którym taki pomysł wprowadzono w życie. Podobne hotele (dawne więzienia) istnieją Wielkiej Brytanii i szwajcarskiej Lucernie. Pomysł uważam za bardzo dobry. Oby w naszym kraju było więcej takich inicjatyw.

Artur Stasiak

Adres internetowy: hetarresthuis.nl

Zdjęcia: hetarresthuis.nl

 

Zobacz także:

Ekscentryczny pomysł na wypoczynek

Hotel nie tylko do spania zwiększy dochody

Hotel w beczkach po winie pomysłem na biznes

Mobilny hotel pomysłem na biznes

Hotel w ciężarówce pomysłem na turystyczny biznes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top