Argentyńskie wydawnictwo Eterna Cadencia wydało książkę, której oryginalny tytuł brzmi: El Libro que No Puede Esperar, co można przetłumaczyć jako „Książki, które nie mogą czekać”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ot normalna książka. Jednakże od momentu jej otwarcia, po 2 miesiącach cały tusz znika. Książka jest szczelnie zamknięta i po jej otwarciu druk reaguje z atmosferą czego wynikiem jest całkowite utlenienie. Coś na podobieństwo naszych paragonów, które otrzymujemy w sklepach. Tu druk też znika, ale po dłuższym czasie.
Zamysłem wydawnictwa, gdzie w dobie elektronicznych gadżetów typu e-booki, czytniki w której czytanie klasycznych książek papierowych zanika, jest podtrzymanie zaangażowania czytelników do tradycji czytania książek. Uważa się, że ta cała elektronika doprowadziła do „śmierci fizycznej” książek. Stąd pomysł wydawców z Argentyny. Często się zdarza, że kupując książkę która akurat przypadła nam do gustu, ciesząc się że ją przeczytamy z jakiś dziwnych niewyjaśnionych powodów trafia na półkę, obok naszych innych tego typu zakupów. I tak leżą te książki, kurzą się i mają nadzieję, że w końcu właściciel po nie sięgnie. Nic bardziej mylnego.
Taki rodzaj książek ma właśnie zmotywować ludzi do ich w miarę szybkiego czytania, do ich ogólnego zaangażowania. Do podtrzymania tradycji czytania książek „fizycznych” a dodatkowo trzeba zdać sobie sprawę, że kupując taki produkt i odkładając go od razu na półkę po 2 miesiącach będzie on bezużyteczny i pieniądze wyrzucone w błoto.
Może to jest jakiś pomysł do zmotywowania naszych dzieci, które muszą czytać szkolne lektury. A wiemy, że z tym bywa różnie.
Artur Stasiak
Adres internetowy: eternacadencia.com
Zdjęcia: eternacadencia.com
Podobne artykuły:
Qooq książka kucharska nowej generacji