Byfusion – cegły z plastiku

Otóż Peter Lewis, konstruktor i wynalazca z Nowej Zelandii skonstruował maszynę przetwarzającą opakowania na… cegły. A naukowcy z Łotwy dodatkowo wykorzystali je do produkcji bezcementowego betonu.

Każdego dnia ludzie na całym świecie wyrzucają ogromne ilości plastikowych butelek po napojach, kubków po jogurtach czy innych plastikowych opakowaniach. Zamiast rozkładać się setki lat w glebie zyskują one nowe życie. Maszyna, która została zbudowana przez pomysłowego Nowozelandczyka przetwarza plastikowe opakowania w ekobloki, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako cegły. Noszą one nazwę Byfusion.

Ilość plastiku produkowana rocznie na świecie przekracza 80 milionów ton. Przykładowo w:

  • Indie – produkcja 6 kg plastiku na osobę rocznie
  • Chiny – produkcja 28 kg plastiku na osobę rocznie
  • Nowa Zelandia – produkcja 45 kg plastiku na osobę rocznie
  • Anglia – produkcja 49 kg plastiku na osobę rocznie
  • USA – produkcja 121 kg plastiku na osobę rocznie

Na świecie rekordzistom udaje się przetworzyć ok 40% plastikowych odpadów. Jednak średnia światowa to nie więcej niż 10 % przetworzonego, zużytego plastiku.

Aby stworzyć 1 cegłę (ekobloczek) potrzeba ok. 10 kg plastiku. Dziennie ta maszyna jest w stanie wyprodukować ok 250 cegieł. Cegła waży ok 6,5 kg i ma wymiary 40x20x20 cm.

Ekocegły mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach. Choćby jako materiał budulcowy gdzie występuje deficyt drewna. Dodatkowo możne jest używać jako ścianki w ogrodach, ogrodzeniach, etc.

Technologia Byfusion daje ludziom rozwiązanie, dzięki któremu ten procentowy odsetek przetwarzanych plastikowych śmieci może bardzo wzrosnąć. Co przełoży się oczywiście na poprawę jakości naszego środowisko a co za tym idzie na lepszą naszą jakość życia. Jest to ogromny krok w stronę rozwiązania globalnego problemu składowisk plastiku.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: byfusion.net

Zdjęcia: byfusion.net

 

Podobne artykuły:

EKOstacja pomysłem na biznes

BedBusters – sposób na stary materac

Stylowe pojemniki do recyclingu

Świeczki ze zużytego oleju podbijają Japonię

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top