Envac – szybko usunie śmieci

Firma Envac ze Szwecji opracowała pewne rozwiązanie problemu z wywozem śmieci. Jej projekt działa na zasadzie odkurzacza w domu. Z małą tylko różnicą, że ten cały “odkurzacz” oplata całe miasto.

System stacjonarny

Pomysł, świetnie sprawdza się w miejscach w których przebywa dużo ludzi. Nawet w któtkim okresie, chocby obszary typowo turystyczne. Bo pozwala na stałe, szybkie usuwanie dowolnej ilości śmieci.

System mobilny

Szwedzki system został opracowany w kilku wersjach. Podstawowa to technologia wywozu śmieci stacjonarna. Jest to zarządzanie odpadami w systemie zamkniętym. W tym przypadku śmieci trafiają od razu na wysypisko lub sortowni. Kolejna wersja to wersja mobilna, gdzie śmieci zbierane są w specjalnym pojemnikach, potem ładowane na samochody i wywożone tam, gdzie ich miejsce. Sortowanie śmieci jest bardzo łatwe. Mieszkańcy, którzy objęci są takim systemem otrzymują specjalne worki, które są automatycznie rozpoznawane i poddawane wstępnej selekcji.

Rozwiązania takie zostały uruchomione w niektórych miastach Szwecji i Holandii. Dodatkowo technologia dostarczona przez firmę Envac z powodzeniem działa w Disney Worldzie czy na Międzynarodowym Lotnisku w Kuala Lumpur.

Koszty takiej inwestycji są uzależnione od wymagań, obszaru który miałby objąc system Envac oraz wielu innych czynników. Może być ona zastosowana komercyjnie, dla dużej ilości ludzi (osiedle, centra handlowe, ruchliwe ulice, całe miasto) bądź każdy może zamontować sobie wersję kuchenną np. w domu.

Envac jest rozwiązaniem długoterminowym. Taki system wpływa pozytywnie na środowisko. Zmniejsza emisję dwutelnku węgla do atmosfery oraz poprawia estetykę otoczenia. Nie trzeba wówczas stawiać pojemników na odpady, które trzeba ręcznie opróżniać. To z kolei powoduje brak konieczności częstych wizt śmieciarek. Specjalne kosze są hermetycznie zamknięte, które, szczególne latem przyciągały owady, robactwo, wydzielały nieprzyjemne zapachy gdy były otwarte.

Artur Stasiak

 

Adres internetowy: envacgroup.com

Zdjęcia: envacgroup.com

 

Podobne artykuły:

Tri3 Segregacja śmieci w trzech wymiarach

Miejski kosz spełnia rolę toalety

Pomysł dla restauracji – jak płacić mniej za śmieci?

NatureMill – domowy kompostownik pomysłem na firmę

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top