Ogród na ścianie

Często bywa tak, że z braku czasu i możliwości jesteśmy skazani na miejską rzeczywistość, która nas otacza. Nie możemy nigdzie wyjechać, odetchnąć. Jednakże mieszkanie w otoczeniu betonu i stali wcale nie musi być smutne i szare. Są na to rozwiązania.

I tak, naprzeciw oczekiwaniom ludzi spragnionych większego kontaktu z naturą, z pięknem kwiatów i zieleni wyszła firma z Turcji, Designnobis, która przy wykorzystaniu podstawowych rzeczy, elementów sprawiła, że na nowo możemy odżyć. System Naturalna Ściana to prosta, elastyczna aluminiowa rama z uchwytami na jednorazowe, plastikowe kubki w których możemy posadzić dowolne rośliny, takie jakie chcemy. Konstrukcja w 100 % podlegająca recyclingowi co dodatkowo sprawia, że czujemy się dobrze wiedząc, że dbamy przy tym o środowisko naturalne. Cała konstrukcja przeznaczona jest na 10-12 takich minidoniczek. Oczywiście każdy może dopasować ich ilość, wielkość do swoich potrzeb. Pozwoli to na stworzenie pięknego, zielonego i pachnącego ściennego ogrodu, który ozdobi nam smutną ścianę. Może to być zastosowane m.in.: w bloku na balkonie czy na ścianie domku jednorodzinnego.

Z kolei trochę w inną stronę poszła firma Habitat Horticulture Living Walls + Design ze Stanów Zjednoczonych, która również proponuje ludziom z miast tęskniącym za pięknem natury jej chociaż niewielką namiastkę w postaci czegoś na wzór ogromnego obrazu z żywych roślin. Konstrukcja również z aluminium, jednakże już bez uchwytów na kubki, jak w przypadku firmy z Ankary. Tutaj kolorowe kwiaty, różnego rodzaju wymyślne rośliny tworzą obraz natury, żywej natury. Jak widać na zdjęciu może on być ozdobą jadalni, tarasu w zasadzie każdego pomieszczenia gdzie występuje „kawałek” ściany. Oprócz walorów estetycznych, zarówno w pierwszym jaki i drugim pomyśle, odczujemy cudowny zapach świeżych roślin.

Życie pędzi do przodu, wszyscy się gdzieś spieszą, gnają za czymś, za czym? niektórzy do końca nie wiedzą. Ważne w tym wszystkim jest to, aby od czasu do czasu się zatrzymać, odetchnąć, zrelaksować się, odnaleźć w tym wszystkim siebie. Dlatego istotne jest aby poszukiwać alternatywnych rozwiązań, ułatwiać sobie życie, sprawiać aby było ono prostsze a przede wszystkim zdrowsze. Pojęcie eko- jest coraz bardziej propagowane w świecie, trend który zyskuje coraz więcej zwolenników. Świat, gospodarki państwowe rozwijają się w bardzo szybkim tempie, co nierzadko ma fatalny wpływ na naszą Matkę Ziemię. I niestety zapominamy przy tym o nas i o tym, że to od nas zależy jak i w jakim środowisku będziemy żyli na tej planecie. Stąd wszelkie pomysły, biznesy związane z ekologią, z poprawą naszych warunków życia cieszą dużym zainteresowaniem.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: designnobis.com; habitathorticulture.com

Zdjęcia: designnobis.com; habitathorticulture.com

 

Podobne artykuły:

Ekologia się opłaca

Pomysł na zieloną ekspozycję

GreenDepot – supermarket dla „zielonych”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top