Otóż aplikacja SAPER czyli Sensor Amplified Perception for Explosives Recognition oprócz wykrywania materiałów wybuchowych analizuje ich rodzaj, lokalizuje niebezpieczeństwo na mapie i powiadamia odpowiednie służby o zagrożeniu. Jak to działa? Aplikacja wykorzystuje tę samą technologię co funkcja Compass dla smartfonów. Wykrywa zaburzenia w polu magnetycznym dotyczące min przeciwpiechotnych oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych. Również wykorzystuje funkcję BingMaps, czyli użytkownik może umieścić znacznik który poinformuje innych że dany teren jest niebezpieczny. Interfejs użytkownika imituje radar pokazując obszar zakłóceń.
Założenie jest takie, że z aplikacji mają korzystać cywile zamieszkujący niebezpieczne tereny, ale żołnierze, którzy noszą przy sobie smart fony również w razie braku profesjonalnego sprzętu mogą jej użyć. Ten program ma pomóc przyspieszyć proces wykrywania i likwidacji min. Ponieważ profesjonalny sprzęt do wykrywania metali kosztuje od 8 do 25 tysięcy euro, SAPER ma szansę stać się jednym z komponentów podstawowego wyposażenia żołnierza.
Aplikacja została finalistką konkursu Imagine Cup 2012 w kategorii Projekt Oprogramowania. I w związku z tym grupa ta będzie uczestniczyć w finale światowym w Sydney w Australii. Nasi warszawscy studenci kolejny raz udowodnili że są w światowej czołówce jeśli chodzi o programowanie. To tylko pokazuje, że mając dobry pomysł, który zwyczajnie ułatwi nam wszystkim życie, można próbować go realizować. A oprócz satysfakcji i docenienia przez innych można dodatkowo nieźle na tym zarobić. Także do pracy rodacy!
Artur Stasiak
Adres internetowy: wat.edu.pl
Zdjęcia: wat.edu.pl
Podobne artykuły:
Transakcje bezgotówkowe zawsze i wszędzie
Masz iPhona i problem z samochodem? Rozwiązane.
Mobiata – aplikacje dla Telefonów