Samonaprawiający się plastik pomysłem na biznes

Amerykańscy naukowcy, pod przewodnictwem dra Marka W. Urbana z Uniwersytetu Southern Mississipi stworzyli niezwykły plastik, który może zrewolucjonizować korzystanie z przedmiotów codziennego użytku. Plastik ten sam się naprawi. Do tego potrzebuje tylko światła.

Wcześniej wielu uczonych z różnych krajów świata tworzyło samonaprawiające się materiały. Jednak były one mało praktyczne. Uszkodzenia znikały dopiero pod wpływem np. światła laserowego. A do tego można było tylko raz naprawić uszkodzony materiał. Amerykanom się udało. Obserwowali oni uszkodzone drzewa, które wytwarzały nową korę.

Plastik ten sam sygnalizuje, kiedy potrzebuje naprawy. Gdy upuścimy lub zarysujemy wykonany z niego przedmiot, na uszkodzonej powierzchni pojawią się czerwone plamy przypominające sińce. Wówczas gdy tak się stanie należy na kilka minut położyć ten przedmiot w nasłonecznionym miejscu. Pod wpływem światła tworzywo samo naprawi uszkodzoną powierzchnię. Cały proces naprawy może być zapoczątkowany nie tylko przez światło widzialne, ale także przez zmiany temperatury czy współczynnika pH. A istotne jest to, że takie uszkodzenia można naprawiać wielokrotnie.

Tworzywo jest ekologiczne i przy jego produkcji nie wytwarzają się żadne toksyczne substancje. Jak twierdzi wynalazca materiał jest tani i może być używany do produkcji bardzo wielu urządzeń. Oraz że jego zastosowanie ogranicza tylko pomysłowość ludzka. Czekamy tylko, aż ta technologia wejdzie do masowej produkcji.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: usm.edu/urbanrg

Zdjęcia: usm.edu/urbanrg

 

Podobne artykuły:

Byfusion – cegły z plastiku

Powietrzny plastik tworzywem przyszłości

Kwitnące karty pomysłem na biznes

Kazekup – czyli specjalne kubki pomysłem na biznes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top