Steampunkowa restauracja pomysłem na biznes

Na początku wyjaśnijmy, że steampunk to nurt stylistyczny w kulturze, który nawiązuje do korzeni science fiction, do czasów epoki wiktoriańskiej, rewolucji przemysłowej czy gotyckiego horroru. To także mroczna industrialna przeszłość, obraz dziedzictwa wieku pary (steam), czyli okresu rozwoju technologicznego, widziany z perspektywy współczesności.

Miłośnicy steampunku coraz częściej tworzą i prezentują swoje wizje poprzez przedmioty, utwory literackie, gry, książki, kostiumy oraz jak zaraz przedstawię… restaurację. W tym przypadku nie trzeba szukać daleko. Lokal o takim charakterze znajduje się również w Polsce, a dokładniej w Pszczynie.

Tutejsza zniszczona, dawna wieża ciśnień została kupiona przez prywatnego inwestora, Wojciecha Kanię. Nie od razu był pewien, w jaki sposób wykorzysta jej wnętrza. Jako miłośnik literatury science fiction dość szybko znalazł inspirację. Trafił właśnie na nurt jakim jest staempunk i tak powstała Wodna Wieża.

Lokal, oprócz bardzo ciekawej strony internetowej, posiada też “duszę”. Sto lat temu mieścił się w zaadaptowanym budynku mechanizm, który utrzymywał odpowiednie ciśnienie w wodociągach miejskich oraz łaźnia miejska. Potem, po II wojnie światowej, centrum językowe, zakład fryzjerski oraz rozgłośnia radiowa.

Restauracja, oprócz tego, że przenosi wszystkich w świat naukowej fantastyki, oferuje pyszne dania. W menu znajdziemy dania przepełnione pasją i fascynacją stylem z epoki wiktoriańskiej. Menu składa się z kilku lub kilkunastu potraw, które są serwowane w odpowiednich porcjach, oczywiście w ściśle określonej kolejności. To powoduje, że degustacja potraw w Wodnej Wieży nie jest typowym posiłkiem, ale kulinarną podróżą przez różne kompozycje smakowe. Mamy możliwość poznać smak kuchni molekularnej, degustować różne odmiany grzybów z własnej hodowli, które w warunkach naturalnych nie występują lub są tak rzadkie, że są pod ochroną. Oprócz jedzenia lokal oferuje szeroki wybór win z różnych stron świata, które w połączeniu z serwowanymi potrawami tworzą niezapomniane wrażenia dla naszego podniebienia.

Jak widać popularność tego typu lokali jest coraz większa, nie tylko wśród klientów. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się otwarcie restauracji czy pubu w jakimś w konkretnym stylu (w tym wypadku styl steampunkowy). Styl jaki by nie był, lokal z pewnością będzie cieszył się zainteresowaniem, przynajmniej na początku.

Artur Stasiak

Adres internetowy: wodnawieza.pl

Zdjęcia: wodnawieza.pl

 

Zobacz także:

Conflict Kitchen – nietypowa restauracja pomysłem na biznes

Restauracja na dnie oceanu pomysłem na biznes

Restauracja – toaleta pomysłem na biznes

Restauracja w skale pomysłem na biznes

Restauracja bez kelnerów pomysłem na biznes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top