Claimsy w dół czy to już czas na TLT?

Po ostatnim odczycie claimsów z amerykańskiego rynku akcji 8mln ver. 8.3 mln oczekiwań niewielka część uczestników rynku zaczęła się zastanawiać czy to już może czas na TLT [ 20 letnie obligacje USA]?

Sprawdźmy zatem czy można oczekiwać w niedługim czasie obniżek stóp procentowych w USA. Szef rezerwy Federalnej Jerome Powell niejednokrotnie powtarzał, że stabilne ceny i cel inflacyjny [2%] jest dla niego najważniejszy. Dodając jednak przy tym , że gdyby doszło do pogorszenia na rynku pracy to obniży % nawet przy podwyższonym wskaźniku inflacji.

Trudno w tym miejscu polemizować że taka ewentualność się zaczęła pojawiać teraz w odczytach bo wszystkie poprzednie wskaźniki dotyczące rynku pracy były rozgrzane do czerwoności. Pewnie przypadek. Kiedy potrzebują wzrostów na rynkach to pokazują co chą później to korygują a na poprzednie miesiące nikt już nie zerka liczy się headline. Spójrzmy zatem :

Widzimy tutaj niebieska linia to claimsy, a pomarańczowa S&P500. Od 20-stu ponad lat takie rozkolerowania nie widzieliśmy. Albo gwałtownie przybędzie miejsc pracy albo rynek jak kamień poleci w dół. Tak czy siak wzrosty na rynku amerykańskim są faktem. Nie ma znaczenia że rośnie 5 czy czasem 7 spółek a 493 albo w miejscu albo spada. Liczy się że index się wspina. Zapewne o to chodzi twórcom.

I zerknijmy jak zachowuje się w tej chwili wspomniane TLT :

Pierwsze na co warto zwrócić uwagę to wolumen ostatnich tygodni :

I sam w sobie nie jest żadnym wskaźnikiem ale na tle ostatnich 20 lat mamy gigantyczny wzrost wolumenów i TLT zakręca i łamię trend spadkowy przekraczając średnią 50- sesyjną. Bullish? W mojej opinii tak. Ja mam. Teraz zamierzam zwiekszyć ekspozycję powiązaną z opcją call.

Jak zatem może się zachować TLT gdyby doszło do cięć stóp procentowych? Bazując na przeszłości i ruchów oraz zasięgów wynikających z poziomów Fib. Dla mnie wyjście przy 117 jest uznawane za bezpieczne. 120 to max w jednym ruchu bądź to cięcia bądź wydarzenie geopolityczne. Coś czego rynek nie uwzględnia. Zawsze może pojawić się jakiś nowy Covid lub inne “przypadkowe zajście”

Jak zachowywało się TLT w poprzednich cyklach cięcia stóp % ? :

Tym razem będzie inaczej? Może. Ale to będzie 1szy raz. Kiedy jeszcze TLT może wzrosnąć ? Gdy na świecie sytuacja geopolityczna się zaognia. Ucieczka kapitału do safe heaven jest powszechnie znana.

Teraz minusy scenariusza. Powell jednak nie obniży %. Bezrobocie się wycofa. Claimsy gwałtownie odbiją do góry. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza oceniam w tej chwili na 10%. Dlaczego? Bo ECB obcięło stopy %. Pamiętajmy, że FED historycznie schodził z restrykcyjnej polityki jako jeden z ostatnich na świecie. Nie mniej jednak warto mieć ten scenariusz z tyłu głowy.

Strategia? W tej chwili w portfelu. Zamierzam zwiększyć pozycje i dokupić opcję call. Parametrów nie podaje zostawiając coś sobie. Pamiętajmy że ostanie 5 transakcji na 5 się udało. TLT wypłaca oprocentowanie z ostatnich 12 miesięcy 3.77%

Na końcu chciałem dodać, że w TLT potężne pieniądze zainwestował Warren Buffet. To nie wyrocznia , ale zapewne w swoim wieku chce spokojnego snu.

Moje zyski moje straty. To nie jest porada inwestycyjna

Robert Handzel

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top