Narysuj swój biznes

Przedstawiając krótko historię pocztówek Andrzeja Tylkowskiego oraz wydawnictwa Ilustris z Wrocławia cofnijmy się o kilka lat. Wymyślił on wówczas aby nieporozumienia, które czasem się pojawiały w relacjach z jego ówczesną dziewczyną (dziś żoną) Katarzyną, wyjaśniać za pomocą rysunku. Wolał rysować niż mówić o uczuciach. Szkice Tylkowskiego są w konwencji rysunku dziecięcego. Oszczędne, proste a zrazem ekspresyjne. Rysunki leżały w szufladzie aż do momentu gdy pojawił się pomysł na pocztówki.

Nie bardzo wiedzieli jak się do tego zabrać. Tu bardzo zaryzykowali. Nie mieli wówczas oszczędności, kontaktów oraz doświadczenia w świecie biznesu. Ale otworzyli firmę, początkowo pocztówki odbijali na ksero i ruszyli ze sprzedażą. I to wszystko w ich mieszkaniu na 37 metrach kwadratowych.

Pierwszymi odbiorcami byli znajomi Państwa Tylkowskich. Dopiero później pojawiły się pierwsze zamówienia na hurtowe ilości pocztówek. Nawiązali współpracę z siecią Empik, która jak można się przekonać trwa do dziś.

Przedsiębiorcza para nie reklamowała swojego produktu. Twierdzili, że dobry produkt sam sobie poradzi na rynku. A według nich dobry produkt to taki, który powstał z myślą o ludziach, o ich prawdziwych i autentycznych, a nie sztucznie wygenerowanych potrzebach.

W biznesie pocztówkowym największą popularnością cieszą się kartki urodzinowe i świąteczne. Jednakże kartki które sugerują jednoznacznie, na jaką okazję są przeznaczone również cieszą się dużym zainteresowaniem. W dobie mocno rozwiniętego internetu firma Ilustris na swojej stronie internetowej daje możliwość wysłanie, równie niebanalnych” e-kartek.

Małżeństwo z Wrocławia wypełniło, długo niezauważalną, niszę na rynku wydawniczym, pomiędzy pocztówką popularną a artystyczną. Tu przydało się również podpatrywanie zagranicznych wzorów, co przełożyło się na sprzedawane wzory. Obecnie firma sprzedaje swoje kartki w ponad 500 wzorach. Także jest z czego wybierać. Oprócz rynku polskiego Ilustris importuje swoje małe dzieła sztuki do Czech, Niemiec, Szwajcarii Finlandii, Grecji oraz Kanady. We Wrocławiu, gdzie mieści się siedziba firmy, powstała pierwsza galeria firmowa wydawnictwa, nosząca nazwę „Miejsce”.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: ilustris.pl

Zdjęcia: ilustris.pl

 

Podobne artykuły:

Pocztówka z załącznikiem pomysłem na biznes

Wpraw w ruch dwuwymiarowe obrazy

Zeszyt z kompletnie nowym układem linii

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top