Punkt ksero pomysłem na biznes

W Polsce punkty ksero to w większości jednoosobowa działalność gospodarcza lub rodzinny biznes. Otwierając tego typu biznes zbytnio się nie namęczymy. W tym wypadku wystarczy sama rejestracja w gminnej ewidencji gospodarczej. Biznes ten nie wymaga też dużych nakładów finansowych, a sprzęt zawsze można wyleasingować.

Chcąc móc świadczyć takie usługi potrzeby jest odpowiedni lokal. Usytuowany w jak najbardziej atrakcyjnym miejscu, przy ciągach komunikacyjnych, centrach miast, przy uczelniach czy szkołach.
W takich miejscach popyt na te usługi z pewnością się znajdzie. Przed otwarciem takiego punktu należy przeanalizować, czy w okolicy, w której zamierzamy działać będzie zapotrzebowanie na usługi ksero. To nam da pewność, że decyzja o założeniu tego biznesu była słuszna.

Obecnie wygląda to tak, że punkty ksero to niewielkie zakłady usługowe, które wykorzystują najnowszą technikę cyfrową. Oferta często połączona jest z ofertą wydruków komputerowych. Z takich usług bardzo często korzystają agencje reklamowe i inne firmy zamawiające choćby materiały marketingowe.

Istotne jest, aby w ofercie był kolorowych druk mało i wielkoformatowy. Należy pamiętać, że drukowanie dużych plakatów czy różnych projektów architektonicznych wymaga precyzji i posiadania dobrego sprzętu w postaci skanerów i plotterów. Rentowność naszego małego przedsiębiorstwa może podnieść oferowanie innych usług. Jak wspomnieliśmy na początku może to być oferta wydruków komputerowych o dużym formacie, wytwarzanie pieczątek, oprawa prac dyplomowych czy punkt lotto.

Urządzenia kserujące wraz ze skanerami, plotterami i komputerami ze specjalnym oprogramowaniem niestety kosztują. Łączny wydatek waha się od 50 tys. do 120 tys. zł. Trzeba wiedzieć, że sprzęt można wyleasingować. Na polskim rynku działa ok 20 firm, które oferują leasing IT i sprzętu biurowego oraz komputerowego. Dodamy, że opłaty leasingu komputerowego można sobie wliczyć w koszty. Takie rozwiązanie ogranicza nam wydatki początkowe, ale może również wpłynąć negatywnie na finanse firmy i w konsekwencji będzie trzeba podnieść ceny oferowanych usług.

Kolejnym wydatkiem, jaki trzeba ponieść to koszy wynajmu lokalu. Gwarancją powodzenia w tym biznesie jest, jak wspomnieliśmy, dobra lokalizacja. A wynajem w takim miejscu może sporo kosztować. Zakładamy, że czynsz za lokal o powierzchni ok.35 mkw., w dużym mieście, wynosi ok. 3 tys. zł.

Poważną część kosztów to wydatki na zakup papieru i innych materiałów eksploatacyjnych. Wszystko oczywiście zależy od jakości papieru i jego rodzaju oraz od indywidualnych preferencji klientów. Materiały eksploatacyjne, głównie tusze, również sporo kosztują. Zakładamy, że miesięcznie na tego typu rzeczy trzeba wydać od 2 tys. do 5 tys. zł.

Należy również pamiętać, że są opłaty od obrotu z tytułu ochrony praw autorskich. Wynoszą one od 1-3% wartości sprzedaży usług.

Koszty kosztami ale ile i czy na tym biznesie można zarobić? W głównej mierze o zarobkach takiej firmy usługowej decyduje lokalizacja punktu i dodatkowa oferta usług. Stawki za wydruk komputerowy wynoszą ok. 1 zł za stronę A4, natomiast koszt usług kopiowania ok. 20-40 groszy za stronę A4. Zakładamy, że zyski w skali miesiąca z kopiowania i wydruków komputerowych mogą kształtować się na poziomie 3-7 tys. zł. W przypadku usług dodatkowych, np. tworzenia pieczątek można zarobić ok. 2 tys. zł miesięcznie. Przy usługach oprawy wszelkiego rodzaju prac dyplomowych można zarobić ok 2 tys. zł. Ale należy pamiętać, że ostatnia usługa jest usługą sezonową. Opłacalny może być również punkt lotto – w okresach kumulacji zawsze ustawiają się ogromne kolejki. Na lotto dorobimy się ok. 1 tys. zł. miesięcznie. W tym wypadku koszty są niewielkie, tyle, co stworzenie dodatkowego miejsca sprzedaży, bo cały czas sprzęt należy do Totalizatora. Także jak widać jest duża szansa, aby nasz biznes przynosił zyski.

Jeśli chciałbyś otworzyć tego typu biznes w swojej okolicy i wiesz, że będzie na to popyt to naprawdę zachęcamy, jak to mówią do odważnych świat należy.

 Artur Stasiak

Podobne artykuły:

Ecofont czyli nowa jakość drukowania

Pij herbatę i drukuj

Domowe biuro krok po kroku

Dotacje na założenie firmy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top