Zmień prochy zmarłego w koraliki

Jeszcze 10 lat temu, 6 na 10 Koreańczyków zmarłego pochowało w tradycyjny sposób, w ziemi. Niestety poprzez zachodnie wpływy, a także dzięki silnej kampanii rządowej zaczęto przekonywać ludzi, aby decydowali się jednak na kremację. Ponieważ w małym ale do tego bardzo gęsto zaludnionym kraju jakim jest Korea Południowa jest coraz mniej wolnej przestrzeni, którą można wykorzystać. Stąd rząd 12 lat temu uchwalił ustawę mówiącą o tym, że jeśli ktoś zdecyduje się na grzebanie zamarłego to będzie musiał usunąć jego grób po 60 latach. W wyniku tego obecnie tylko 3 na 10 Koreańczyków decyduje się na tradycyjny pochówek.

Wzrastająca popularność kremacji spowodowała, że powstały firmy, które świadczą różne usługi z nią związaną. Choćby opisywana przez nas firma Bonhyang. Do produkcji koralików z prochów zmarłych wykorzystuje wysoką temperaturę topnienia, aby popiół się skrystalizował. Wówczas jest możliwość zamienienia go w kulki. Cały proces trwa 90 minut. Po zakończeniu koraliki są czyste i nie wydzielają żadnego nieprzyjemnego zapachu. Każdy może “popioły” zmarłego w takiej formie wszędzie zabrać.

Najczęściej wybieranym przez klientów kolorem koralików, jak mówi właściciel firmy Bae Jae-Yul, jest niebiesko-zielony. Ale dużym zainteresowaniem cieszą się jeszcze różowye, fioletowe i czarne. Cena za taką usługę podana jest tutaj (sekcja: Dokumenty). Firma, jak twierdzi właściciel, ma przewagę nad konkurencją, ponieważ do wytworzenia koralików używa tylko prochów zmarłego, a nie dodaje minerałów, jak inni.

Usługa ta była oferowana również w USA, Europie i Japonii. Niestety, nie cieszyła się zbytnim zainteresowaniem. Nadal większość ludzi woli tradacyjny pochówek. Tak jak w przypadku naszego niedawnego artykułu: Wystrzel prochy zmarłego, możliwość świadczenia tego typu usług w danym kraju zależy m.in. od obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie.

Artur Stasiak

 

Adres internetowy: businessweek.com

Zdjęcia: odditycentral.com

 

Podobne artykuły:

Wystrzel prochy zmarłego – pomysł na nietypowy biznes

Urny pogrzebowe pomysłem na biznes

Recykling metalowych implantów pomysłem na firmę

Magiczna książka

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top